Čtu hlavně krimi a scifi. Obojí většinou v té vážnější podobě. Když jsem po vánocích hledal zajímavé autory, nějakou náhodou jsem narazil na jméno Caimh McDonnell. A to jsem měl velké štěstí! Kniha Muž bez tváře je totiž naprostá pecka, která staví na situačním humoru, podivných figurkách a pořád jde o krimininálku.
Hned zkraje mi situační komika a scény připomněly klasika britského humoru Toma Sharpa. Čím víc jsem se do knihy a situací nořil, vybavovaly se mi zároveň starší filmy Guye Ritchieho. Kniha funguje přesně jako jeho spletence neuvěřitelných situací, které různě propojují postavy, až dojdou k pekelnému závěru.
Muž bez tváře je příběh Paula, který je totální lůzr. Žije měsíčně z renty 500 EUR, kterou mu před smrtí odkázali pěstouni. Za podmínky, že bude dělat pár hodin charitu a nesmí mít další příjem, jinak o „rentu“ přijde.
Je vám jasné, že 500 EUR v Irsku je na měsíc mizivá suma. Nutnost charity navíc přivede Paula k tomu, že chodí do nemocnice, kde po dohodě se zdravotní sestrou Brigit navštěvuje staré lidi a díky jejich zmatení jim nahrazuje příbuzné, které ale sami nedokážou poznat. Prostě s nimi pokecá, předstírá, že je tím, za koho jej chtějí mít, vezme od sestry potvrzení a má splněno.
Problém nastane, když jej Brigit požádá, aby takto navštívil starého muže, který má brzy umřít. Paul souhlasí. Vše probíhá jako obvykle do doby, než stařík Paula napadne, bodne ho a následně umře na infarkt.
Tím se spouští masivní kolotoč událostí, protože stařík byl ve skutečnosti jeden z mužů, kteří před pár desítkami let unesli manželku jednoho boháče a mělo se za to, že s ní zmizeli. Jak se zdá, příběh stále neskončil a když zazvoní druhý den Paulovi doma telefon, kde mu volající podívá „Utíkej“, je jasné, že je čas doopravdy utíkat. Paul totiž hlas zná a věří mu.
McDonell knihu postavil na pestré paletě postav, které vystavuje situacím, kde jde o život a zároveň je všichni dokáží nahlas nebo vnitřně neuvěřitelně vtipně komentovat. Schválně jsem namátkou při čtení udělal dva náhledy, které najdete níže.
Smát se můžete prakticky na každé stránce a to hned od začátku. Hlavní dvojice, Paul a Brigit, je první polovinu knihy na útěku, aby se následně rozhodla záhadu vyřešit.
Současně probíhá pátraní i na straně policie, kde je vede detektiv těsně před penzí s mladým kolegou. Jejich vztah projde veselým vývojem. Plusem je, že k většině postav si dokážete udělat brzy vztah.
K tomu se přidává i postava policejní legendy Bunnyho, který se Paulovi, kterého zná z minulosti, snaží pomoct pod svém. Je to ale alkoholik a pravidla ho moc nesvazují.
Protože McDonell byl také stand up komik, mnoho scének má opravdu takový vývoj, že by skvěle fungovaly jako historky na pódiu v baru. Příběh má přitom i spád a dokáže opsat i klasický krimi oblouk zakončený grandiózním finále, kde pozorný čtenář ocení i uzavření vtipu z úvodu knihy.
O autorovi
Caimh McDonnell je irský spisovatel narozený v Limericku. Vyrůstal v Dublinu a později se usadil v Manchesteru. Začínal jako stand-up komik, než se stal spisovatelem,.
Jeho tvorba je známá kombinací humoru, krimi a paranormálních prvků.
Studoval elektronické inženýrství na Dublin City University a svou kariéru začínal v technologickém odvětví.
Postupně napsal 18 románů, včetně úspěšných sérií The Dublin Trilogy a The Stranger Times, přičemž druhou jmenovanou publikuje pod pseudonymem C.K. McDonnell. Kromě psaní knih se věnoval také televiznímu scénáristice.