Jak se zbavit octomilek?

Octomilka, lidově zvaná jako banánová muška nebo případněji vinná, octová či ovocná muška, je tuhý soupeř. Stačí zanedbat pár věcí a máte jich doma celé rodiny. A přibývají další a další. Jak na octomilku? Snad vám pomohou tyto rady, ať už je doma máte, nebo se jim chcete kompletně vyhnout.

Začneme tím horším. Octomilky už ve vaší kuchyni bydlí. Jak se jich zbavit?

Nasaďte chemii (sprej)

Pro příznivce rychlých a rázných řešení lidstvo vymyslelo chemické zbraně. V tomto případě vám za necelou stokorunu pomůže sprej. Třeba Bros proti létajícímu a lezoucímu hmyzu. Funguje spolehlivě na mouchy, komáry, moly, mravence, šváby, blechy a právě na octomilky.

Bros proti létajícímu a lezoucímu hmyzu

Pozor, je ale vysoce toxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky. A určitě ho schovejte před dětmi, které už umějí ovládat oheň.

Vyrobte past

Sami jednoduše můžete vyrobit pasti, ze kterých octomilky neuniknou. Stačí vám k tomu:

  • miska nebo zavařovací sklenice
  • potravinová fólie
  • sladká šťáva (džus, víno)

Do misky nebo sklenice dejte sladký lákavý obsah. Vrchní část nádoby přetáhněte plastovou fólií. Do ní nakonec udělejte malém otvory třeba vidličkou.

Octomilky najdou cestu dovnitř. Ven už ne. Čeká je poslední hostina a smrt utopením.

Kupte past

Jestliže nejste kutilové nebo prostě nemáte čas, můžete past na octomilky koupit. Obyčejný lapač nepříjemných octových mušek ve tvaru malého jablíčka koupíte za cca 120,- Kč. Jde o kus plastu, takže ekologicky smýšlejícím doporučím past vyrobit, jak jsem doporučil výše.

V ceně je i náplň, která octomily přiláká a následuje opět smrt utopením.

Zdroj: Deveshop

Podobných pastí najdete v nabídce obchodů hodně.

Elektrická plácačka

Efektivním a i vizuálně efektním způsobem, jak se zbavit ovocných mušek, je elektrická plácačka. Vypadá jako ošklivá tenisová raketa z plastu. Vybavená je elektrickou mřížkou, která při kontaktu zabije drobný hmyz. Celou akci doprovází práskání proudu. Plácačka pochopitelně funguje i na další obtížný hmyz, jako jsou mouchy nebo moli.

V verzi na baterie se dá pořídit od zhruba osmdesáti korun, existují ale i verze s dobíjením z klasické zásuvky. Tu vám doporučím spíše, sami ji máme doma a netrápíme se s bateriemi.

Elektrická plácačka na mouchy

Použijte vysavač

Jste dobrodružné povahy? Tento zabiják na vinné mušky má doma každý. Můžete vzít vysavač a zahrát si na lovce. Jakmile někde vidíte sedící skupiny octomilek, stačí připravit svůj úklidový aparát. Octomilky síla vysavače vtáhne dovnitř a je po problému.

Výborně, vinných mušek jste se zbavili. Jak zkusit jejich opětovnému výskytu zabránit pro příště?

Tyto rady jsou důležité hlavně v momentě, pokud už doma vinné mušky máte. Pomohou vám totiž snížit jejich šance na množení.

Ukliďte ovoce do ledničky nebo spíže

Kazící se ovoce je přesně tím místem, kde se octomilky objeví, nebo jim pomáhá růst, když už je doma máte. Pokud kazící se ovoce objevíte, zkuste jej po očištění okamžitě zkonzumovat, případně vyhodit. Ideálně ale ne do koše, ale rovnou s ním zajít do popelnice. Těch pár minut stojí za to, abyste se vyhnuli boji s octomilkou obecnou.

Odnášejte pravidelně koš

Naznačil jsem to už výše. Hnijící či kvasící ovoce v odpadkovém koši, to je živná půda pro ovocné mušky a jejich vajíčka. Koš vynášejte pravidelně a naučte se do něj neházet organické zbytky, pokud víte, že jej ještě daný den neodnesete pryč.

Nádobí pryč ze dřezu

Podobně jako odpadkový koš, tak i nádobí se zbytky ve dřezu jsou ideální hostinou pro octomilky. Lahve a obaly vyplachujte, aby v nich nestály zbytky původního obsahu. Přitom ale pamatujte na zásady toho, jak šetřit vodou.

Vyčistěte odpad v kuchyňském dřezu

V odpadovém sifonu se také často drží různé zbytky. Jeho čištění můžete zvládnout buď ručně, když jej rozmontujete. To ale není pro každého. Druhou možností jsou čističe odpadu.

Ty chemické pořídíte od pár desetikorun (Krtek, Savo Razant). Jestli jste ekologicky zaměření, můžu doporučit eko čistič odpadů značky Yellow&Blue (500 g za cca 300,- Kč).

Spořivci mohou zkusit domácí receptury. Použijte ocet. Ten nalejte do výlevky, nechejte působit zhruba 30 minut. Pak propláchněte. V případě, že odpad zanesený více, smíchejte sodu se solí, tu zalijte horkým octem. Po vylití do výlevky dojde k reakci, kterou poznáte podle bublání. Jakmile přestane, odpad propláchněte horkou vodou.

👉 Najděte inspiraci offline na výstavách o bydlení.

Pamatujte, octomilky mají sezónu jara do podzimu. Prevence i následný boj s nimi vás proto nejspíš čas od času neminou. Množí se rychle. Jedna samička naklade 10 až 20 vajíček, z nichž mohou být noví jedinci už za 7 dnů.

Čím dříve začnete, tím lépe. Octomilka totiž žije 2 až 9 týdnů, takže s vámi bude opravdu dlouho.

Zdroje:

  • https://www.biolib.cz/en/taxonimage/id402075/?elang=CZ
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Octomilka
  • https://cit.vfu.cz/vet-ekologie/rozdeleni_skudcu/octomilky.htm
Zdeněk Dvořák

Zdeněk Dvořák

Do blogu si odkládám, cokoliv mě zaujalo. Knížky, bydlení, hry, technika, hudba, finance nebo jídlo. Někdy stručně, někdy podrobně.

Píšu také další blogy: GeekLife.cz nebo ZdenekDvorak.cz.

Moje DJ mixy najdete na Mixcloudu.

Diskuze a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *