Jaký je šetřič vody pro sprchy od Watersavers?

Loni počátkem listopadu jsem se rozhodl vyzkoušet spořit vody. Jsme doma čtyři a pravidelné sprchování si už nějaký ten litřík vezme. Zaujal mě jednoduchý spořič RA10 a navíc od české firmy (Watersavers)

Princip spořiče je jednoduchý. Jde o mezikus, který namontujete mezi baterii a sprchovou hadici. Nebojte, je to triviální a zvládlo to i technické nemehlo, jako já.

Průtok vody regulujete jednoduše různou kombinací vložených těsnění, o zbytek se stará plastová vložka uvnitř.

Výsledky mě dost překvapily. Postupně jsem vyzkoušel různá nastavení, od mírné úspory s průtokem 10 litrů za minutu až po maximální spoření s průtokem 4 litry za minutu. Běžnou sprchou totiž proteče 15 až litrů vody za minutu.

Že vody skutečně proteče méně, i když se to na první pohled nezdá, si můžete sami vyzkoušet s nějakým kbelíkem. Anebo se stačí podívat na video níže.

Celková roční úspora může jít až do tisíců korun, protože šetříte nejen za vodu, ale i za její ohřev, menší průtok sníží nutnost ohřívání určitého objemu vody.

Sami si to dokážete spočítat i s pomocí statistiky z ministerstva zemědělství. Podle něj je průměrná spotřeba vody na osobu u nás 90 litrů na osobu a den, přičemž jedna sprcha spotřebuje v průměru 30 až 80 litrů, podle ekologického institutu Veronica je to 44 litrů na den. To je polovina vaší denní spotřeby vody.

Watersavers RA10 za 300 Kč jsem jej objednal v obchodě Econea, který vám můžu moc doporučit, pokud chcete zlepšit svůj ekologický otisk.

Zdroje:

Zdeněk Dvořák

Zdeněk Dvořák

Do blogu si odkládám, cokoliv mě zaujalo. Knížky, bydlení, hry, technika, hudba, finance nebo jídlo. Někdy stručně, někdy podrobně.

Píšu také další blogy: GeekLife.cz nebo ZdenekDvorak.cz.

Moje DJ mixy najdete na Mixcloudu.

4 Comments

  1. Koupil jsem a prohloupil jsem.Nainstaloval jsem 4 šetřiče a spotřeba vody stejná,jako bez nich.Vyhozené peníze.

  2. Bohužel jsem si tyto šetřiče koupil.Proč bohužel. …..protože v mém případě jsem neušetřil ani kubík vody.Vyplatí se možná u komerčních objektů. V bytě nebo domě neušetříte nic nebo velmi málo. Při mytí vlasů budete stejně potřebovat více vody na vymytí šamponu. Je to jen klamavá reklama.Šetřit vodu můžete jen přístupem ne technologií watersavers

    • S přístupem souhlasím, ale na rychlé sprše za tři minuty prokazatelně proteče méně vody.
      Souhlas ale, že na vodě nikdo neušetří balík. U mě jde o tu surovinu, když jí jxs spotřebovat méně, rád to udělám.

Diskuze a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *