Isaac Asimov, Roger MacBride Allen: Kalibán. Co se stane, když by roboti fungovali jinak?

Kooperace Roger MacBride Allen se sci-fi legendou Asimovem přinesla rok po jeho smrti dílo s názvem Kalibán. Je příznačné, že jeho dějová linka se točí kolem zpochybnění slavného Asimovova konceptu tří zákonů robotiky. A navíc jde o mix scifi thrilleru a krimi.

Na začátek je stručně o tom, co jsou Asimovovy zákony robotiky. Jde o tři základní pravidla pro chování robotů, která spisovatel formuloval:

  1. Robot nesmí ublížit člověku ani svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo.
  2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, pokud nejsou v rozporu s prvním zákonem.
  3. Robot musí chránit sám sebe, pokud tím neporuší první nebo druhý zákon.

Později Asimov přidal tzv. nultý zákon, který stanovuje, že robot nesmí ublížit lidskosti jako celku, ani svou nečinností dopustit, aby bylo lidstvu ublíženo. A teď už k příběhu.

Ten se odehrává v hodně daleké budoucnosti. Lidstvo se dávno rozdělilo na dvě skupiny. Vysídlenci se s podporou robotů vydali kolonizovat vesmír a teraformovali padesát planet. Doma na Zemi zůstali Usedlíci, kteří žijí pod zemí a s roboty nechtějí nic mít. Ale přitom nerezignovali na moderní technologie.

V takto definovaném světě se ocitáme na planetě Inferno ve městě Hades. Vysídlenci žijí zdánlivě spokojeně, nikdo nemusí nic dělat, o vše starají roboti. Ale s planetou je něco v nepořádku a nový guvernér pozve odborníky od Usedlíků, aby s opravou pomohli. Což samozřejmě vyvolává pnutí.

Takže když je místní robotické experimentální laboratoři nalezena zraněná vědkyně a všechny první stopy hovoří proto, že pachatel by mohl být robot, nedává to místnímu šéfovi policie Kreshovi smysl. Něco takového by porušilo tři zákony, podle nichž se roboti musejí řídit.

V ten moment kniha začíná sledovat dvě linie. Jedna je pátrací, v té druhé sledujeme svět očima robota, který se podle všeho poprvé probudil nad tělem zraněné vědkyně. Nic neví, nedává mu to smysl. A rozhodne se zmizet. Jeho jméno je Kalibán.

Tip: Jaké jsou nejlepší sci-fi knihy všech dob?

MacBride Allen s Asimovem v knize stvořili příběh, který zpočátku působí jako klasické sci-fi. Očima Kalibána a šerifa Kreshe poznáváme svět Inferna i širšího lidstva. Postupem v textu se objevují i ekologické paralely spojené s kolapsem ekosystému, který dnes můžeme sami sledovat.

Silně vystupují i společensko-filosofické otázky. Co se stane se systémem, který se přestane vyvíjet kupředu a nehledá změnu? To je přesně život Vysídlenců, kteří už nedělají nic. Od práce přes osobní hygienu nebo i umění, vše za ně dělají roboti. Právě toto poznání je hnacím motorem dějové linky.

V mentálním rozvoji Kalibána lze jasně sledovat alegorii výchovy člověka a hledání životních pravidel, mantinelů a zákonů. A nejen u něj, jak ukáže samotný závěr knihy. Podobnou cestou jde i postava šerifa Kreshe.

Jazyk knihy je přitom docela stručný, ale nenudí. Tempo postupně graduje až ke skoro klasickému detektivnímu odhalení. Bystrý čtenář bude už před koncem vědět, odkud vítr vane. Ostatně autoři se jasně nesnažili o velký propletenec, na to tu máme moderní detektivky.

Z knihy jsem cítil více výzvu k většímu zamyšlení o tom, kam může společnost dospět, když přestane hledat a zpochybňovat. Naštěstí se to autorům povedlo bez násilného moralizování.

Isaac Asimov, Roger MacBride Allen: Kalibán
Shrnutí
Poměrně svižné čtení v zajímavém světě budoucnosti se více soustředí na detektivní stránku, než na nějaké hard science fiction. Současně ale sympaticky vyzývá k hlubšímu zamyšlení nad vlastní aktivitou.
👍 Pro
Dobrá detektivka
Hodně míst k zamyšlení
👎 Proti
Někdy náročná jména postav
87
Skvělá sci-fi detektivka
Zdeněk Dvořák

Zdeněk Dvořák

Do blogu si odkládám, cokoliv mě zaujalo. Knížky, bydlení, hry, technika, hudba, finance nebo jídlo. Někdy stručně, někdy podrobně.

Píšu také další blogy: GeekLife.cz nebo ZdenekDvorak.cz.

Moje DJ mixy najdete na Mixcloudu.

Diskuze a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *