CO2: koncentrace, měření a vliv

Možná to znáte sami. Po pár hodinách práce v místnosti na vás padne únava. Víčka těžknou, mozek zpomaluje a gravitace se vám najednou zdá silnější a silnější. Jak z toho ven? Řešení může být vlastně jednoduché. Stačí pravidelně větrat!

Viníkem vašeho stavu totiž může být oxid uhličitý. Jakmile je ho v místnosti určité množství, dopadnete jako v úvodu článku.

Co s tím?

Nejprve trošku odborných věcí, které jsou důležité pro správné pochopení a řešení.

Co je Oxid uhličitý (CO2)

Jde o bezbarvý plyn bez zápachu, je těžší než vzduch. Vznikne při dokonalé oxidaci organických sloučenin (spalování a dýchání).

A právě díky dýchání si sami aktivně zvyšujeme koncentraci CO2 v místnosti.

Jak měřit koncentraci CO2

Výsledkem měření je hodnota udávaná v ppm, tedy počet částic v jedno milionu (parts per milion). První negativní vjemy vysoké koncentrace oxidu uhličitého ucítíte někde od hodnoty 1000 – 1200 ppm. Vliv na dojem má i vlhkost vzduchu, čím vyšší je, tím dříve vyšší koncentraci kysličníku budete vnímat.

Je také rozdíl, zda-li v místnosti sedíte dlouho nebo do „vydýchané“ místnosti přijdete zvenku. Jde tedy tak trošku o efekt vařící se žáby.

Okolo 2000 ppm a výše už je únava z kvality vzduchu velmi znatelná a vaše koncentrace a výkonnost velmi padá.

K měření koncentrace CO2 ale potřebujete techniku. Ta vás v průměru bude stát nejméně pár tisicikorun.

Netatmo

Fandům aplikací a moderní techniky rozhodně doporučím Netatmo. Jejich senzory kromě teploty a vlhkosti sledují i právě koncentraci oxidu uhličitého. V aplikaci si sami nastavíte notifikace pro hodnoty ppm. Jakmile je v místnosti senzor naměří, pošle vám notifikaci na mobil, nebo přeneseně i na chytré hodinky. A vy víte, že je čas větrat.

Tohle je řešení, které jsem zvolil i já. Během krátkého větrání do průvanu se hravě dostanete pod požadovaných 1000 ppm.

Funguje to skvěle. Na začátku jsem se opravdu snažil sledovat vliv větrání na únavu a přijde mi, že to opravdu funguje. Netatmo není úplně nejlevnější, ale jak uvidíte dále, ani další úžeji zaměřené senzory nejsou z nejlevnějších.

Jako výhod Netatmo vidím možnost míst více modulů pro více místností.

👉 Najděte inspiraci offline na výstavách o bydlení.

AirCO2ntrol Coach

Z rodu mírně levnějších je IAirCO2ntrol Coach. Na vyšší koncentraci oxidu uhličitého upozorňuje pouze barevně.

Závěr

Dom pracovny nebo tam, kde trávíte hodně času, bych doporučil takový senzor vyzkoušet. Jestliže nechcete hned investovat, nastavte si alespoň větrací rutiny, klidně s pomocí mobilních notifikací.

Zdeněk Dvořák

Zdeněk Dvořák

Do blogu si odkládám, cokoliv mě zaujalo. Knížky, bydlení, hry, technika, hudba, finance nebo jídlo. Někdy stručně, někdy podrobně.

Píšu také další blogy: GeekLife.cz nebo ZdenekDvorak.cz.

Moje DJ mixy najdete na Mixcloudu.

Diskuze a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *