Mrtvá zóna. Čtvrtý díl mírně zpomaluje

M.W. Craven v dalším dobrodružství posílá Poea a Bradshawovou do nového prostředí. Jak se poperou s politickými hrátkami, armádou a tajnou službou?

Tři roky stará kniha je čtvrtým pokračování s povedenou dvojicí Washington Poe a Tilly Bradshawová. On, ex-voják detektiv s vlastní hlavou a odporem k autoritám a zavedenám postupům, ona geniální nerdka. Jejich chemie táhne celou sérii. K nim přidal Crawen i další policejní postavy. Ty tentokrát stojí trošku bokem, ale přibudové nové.

Zápletka? Mrtvola může v domě kousek od místa, kde se chystá velký politický summit. Nic, co by spadalo do kompetence oddělení, kde naše dvojka pracuje. Přesto ale Poe musí na místo činu. Má to svůj důvod.

Jeho přítomnost si totiž vyžádala Poeova „stará známá“, agentka FBI, která se podílí na přípravě summitu. A do hry vstupují i britští tajní, konkrétně MI5.

Kniha se tentokrát rozjíždí poněkud pozvolna a přišlo mi, že dlouho hledá tempo. To vlastně pořádně nabere až ke konci. Z předchozích knih je jasné, že to autor umí i lépe.

Craven se bohužel v této knize rozjel v používání cliffhangerů na konci kapitol. Bylo to místy až úmorné, jak mnoho kapitol musí v poslední větě naznačit nějaký nečekaný zvrat nebo významnou informace. Podobně otravný v tomto umí být třeba i Chris Carter.

V této knize se taky zaměřil na popisy postav v takovém zvláštním stylu. Posuďte sami podle ukázky níže.

Někdy jsou popisky vtipné, jindy spíše trošku trapné.

Zápletka je ale dobře promyšlená a udrží vás ve hře až do finále. Tohle Cravenovi jde a taky se drží modelu, v němž má Poe vlastní přístup ke spravedlnosti, pokud je třeba.

Z knihy jsou cítit i politické názory autora na armádu a vojenské konflikty obecně. Bohužel mírně ubylo humor hlavní dvojky. Ale nebojte, čtu další knih v sérii a tam je ho od začátku opravdu hodně. Pokud by vám tu chyběl, nelamte nad autorem hůl.

O autorovi

M.W. Craven je britský autor známý svými temnými a napínavými detektivními romány. Narodil se v Carlisle a vyrůstal v Newcastlu. Po třiceti letech se vrátil do rodného kraje, kde pracoval jako probační úředník ve Whitehavenu. Tato zkušenost ho přivedla ke kariéře spisovatele, což se ukázalo být zásadním krokem v jeho životě, protože mu umožnila vytvořit řadu postav inspirovaných jeho předchozími zkušenostmi.

Jeho první kniha s postavami Washingtona Poea a Tilly Bradshawové, nazvaná „Loutkové divadlo“, zaznamenala velký úspěch. Tento román obdržel prestižní ocenění CWA Gold Dagger Award a byl nominován na několik dalších cen, včetně Amazon Readers’ Awards a Dead Good Reader Awards​.

Mrtvá zóna
Shrnutí
Mrvá zóna má pomalejší tempo a mezi ostatními v sérii patří spíše k těm slabším. To neznamená, že jde o špatnou detektivku. Příběh i twisty jsou dobré. Jen to Craven jindy umí lépe.
👍 Pro
Dobré finále
Politika a tajné služby ve hře
👎 Proti
Pomalejší tempo
76
Zdeněk Dvořák

Zdeněk Dvořák

Do blogu si odkládám, cokoliv mě zaujalo. Knížky, bydlení, hry, technika, hudba, finance nebo jídlo. Někdy stručně, někdy podrobně.

Píšu také další blogy: GeekLife.cz nebo ZdenekDvorak.cz.

Moje DJ mixy najdete na Mixcloudu.

Diskuze a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *